Warchlaki

Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosięta

Post autor: wet-zootechnik »

handel z holandią polega na sprawdzaniu ,sprawdzaniu...
zaufaniu do pośredników...
jeśli mówimy,że sprawdzone w boju,powtarzalne,znane...to tak jest
holandia potrafi dać naprawdę dobre prosięta,nie trzeba tylko szukać najtańszych
widziałem prosięta z około 100 ferm holenderskich ...możemy pogadać
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

Od nas jeden handlarz jeżdzi gdzieś na południe na targi ,w piątki i w soboty , przywożi bardzo ładne warchlaki i spore partie . Podpowiedzcie jakie to mogą być miejscowości .
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: wet-zootechnik »

śląskie i opolskie z tego co wiem
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

Z tego co się wygadał to gdzieś na wschodzie ,w kierunku Rzeszowa .
Awatar użytkownika
jagienka
Posty: 451
Rejestracja: środa 04 lut 2009, 14:26
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: jagienka »

do kupienia 600 szt. dk, 1 kolczyk, prrs+, myc+, ap2+
Awatar użytkownika
Muchozolali
Posty: 3339
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 22:17

Post autor: Muchozolali »

taki satus to nawet 100zł niejest wart
Awatar użytkownika
jagienka
Posty: 451
Rejestracja: środa 04 lut 2009, 14:26
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: jagienka »

a może ja to za 5 zł sprzedaję??? ;)
wald
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2011, 19:36

Post autor: wald »

jagienka a moze takie jak koło miedzyrzeca przywiezliscie niedawno macie "dobry towar,,
Michał100ha
Posty: 172
Rejestracja: piątek 14 sty 2011, 20:20
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Michał100ha »

jagienka pisze:a może ja to za 5 zł sprzedaję??? ;)
Albo za darmo i jeszcze musisz dopłacać :lol:
cichu
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 10 lut 2011, 15:37

Post autor: cichu »

Witam,

To po ile masz jagienka tego Duńczyka?? Lub ewentualnie jaka cena na przyszły tydzień 600 szt duńskie lub Holandia.

Pozdrawiam
arek
Posty: 4704
Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: arek »

Jagienka nie powie bo jest pod wrażeniem mojej hodowli zatkało ją na maxa
maciek*
Posty: 2331
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Lokalizacja: szamotuły

Post autor: maciek* »

z tego co slyszalme holandia 210 !!!! wiec dunczyk pewnie kolo 250 :)
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosieta

Post autor: wet-zootechnik »

dania 215-230 netto(600 szt)
rolnik sam w dolinie
Posty: 92
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 22:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rolnik sam w dolinie »

trzeba być psychicznym żeby kupić po tej cenie warchlaka
Robek
Posty: 368
Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Robek »

Uwzględniajac ceny pasz to na dzisiaj pewnie trzeba by mimo wszystko dołożyć do interesu ! Ludzie wydzwaniają za prosiakiem ale czy cena wzrośnie i o ile to raczej wrózenie z fusów !!
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: wet-zootechnik »

Muchozolali pisze:taki satus to nawet 100zł niejest wart
chyba słaby wetek u ciebie :)
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: wet-zootechnik »

rolnik sam w dolinie pisze:trzeba być psychicznym żeby kupić po tej cenie warchlaka
czym się zajmujesz?
rolnik sam w dolinie
Posty: 92
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 22:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rolnik sam w dolinie »

jestem hodowcą ,,,tucz otwarty,,
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

rolnik sam w dolinie pisze:trzeba być psychicznym żeby kupić po tej cenie warchlaka
Trzeba by być MOCNO psychicznym .
Każdy głupi ma swój rozum .
marek99a
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01

Post autor: marek99a »

PRZY tej cenie prosiaka to trzeba być z Pruszkowa,oczywiście z zakładu zamkniętego dla psychicznych :D :D :D :D żeby go tuczyć.,ale jak ktoś tuczy to powinien polskiego , a nie dorabiać duńczyków, holendrów,itp.
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: wet-zootechnik »

rolnik sam w dolinie pisze:jestem hodowcą ,,,tucz otwarty,,
no dobra,ale co TERAZ robisz?
Gość
Posty: 0
Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00

Post autor: Gość »

przy cenie ok 250 zł za warchlaka to chyba lepiej isc na piwo niz zasiedlac chlewnie przy dzisiejszych kosztach produkcji - to wiecej sie zarobi bo mniej straci :?
rolnik sam w dolinie
Posty: 92
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 22:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rolnik sam w dolinie »

no właśnie teraz wale sobie piwko w górach , wole wydać kasę na przyjemności swoje niż złodziejom i spekulantom bo przy tej cenie prosiaka i kosztach będę czarniejszy niż murzyn .. :D ja sobie poczekam na lepsze czasy
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

Gdyby inni mieli ten sam tok myślenia , było by o wiele lepiej dla wszystkich . I tak należy właśnie postępować , bo gdy widać gołym okiem jakie są ceny :Pasz jak i prosiaków : Po co męczyć się z hodowlą i liczyć na CUD . Kto ma cykl zamknięty nie ma wyjścia musi się mordować ,ale kto przy takim układzie cen rzuca się na hodowlę , niech nie płacze że nikt nie dba o Polskie rolnictwo .
" Co chcesz ,to Masz " .
Bobo
Posty: 813
Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 20:20
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Bobo »

Ale przeciez i nie kazdy mzoe sobie pozwolić na zaprzestanie produkcji ot tak.. kredyt sam się nie spłaci. Mając jeszce swoje zboże coś zostanie..
turbogrocho49
Posty: 2836
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 20:15
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: turbogrocho49 »

moze lepiej sprzedac zboze, i rate tez splacisz
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Bobo pisze:Mając jeszce swoje zboże coś zostanie..
Np. Rolnik nr 1. mając 10 hektarów sprzedaje zboże, zarabia 10 tys. zł.
Rolnik nr 2. mając 10 hektarów i uzyskując ten sam plon skarmia świnie i je sprzedaje. Po podliczeniu wydatków i przychodów zarabia 8 tys. zł

Pytanie: Czy produkcja trzody chlewnej dla Rolnika nr 2. jest opłacalna?
Tak! Przecież zarabia. :D
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosieta

Post autor: wet-zootechnik »

czy rolnik nr 1 też liczył wydatki i przychody?czy 10 tys to tylko przychód?
policzmy spokojnie tylko wyjaśnij założenia.

załóżmy,że te 10 tys rolnika nr 1 to przychód,koszty powiedzmy 6 tys.
dochód 4 tys.

rolnik nr 2 liczy koszt skarmienia na 10 tys(już zarobił 4-tak jakby sprzedał zboże-wiem,bo tak liczycie i już)
po podliczeniu kosztów w ten sposób na swianiach zarobił 8 tys
razem 14 tys

zapraszam do dyskusji
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

Wetku ty jesteś Geniusz , z niczego jesteś w stanie zrobić coś . Ty powinieneś zastąpić Rostowskiego .Dalsza dyskusja nie ma sensu !!
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Posłużyłem się termninologią potoczną, nie sądzę aby zaszło jakieś nieporozumienie, na co mietko75 wskazał. Słow "zarobił" miało oznaczać wynik końcowy.
Kosztem poniesionym przy produkcji zboża nazywamy faktyczny koszt jaki ponieśliśmy. Tak liczymy i już.
Z kąd te 14 tys? Dla mnie 4 + 8 = 12
Czyżbyś policzył w drugim przypadku koszt zboża plus dochów z produkcji kabanów?
turbogrocho49
Posty: 2836
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 20:15
Lokalizacja: lubelskie

Re: prosieta

Post autor: turbogrocho49 »

wet-zootechnik pisze:czy rolnik nr 1 też liczył wydatki i przychody?czy 10 tys to tylko przychód?
policzmy spokojnie tylko wyjaśnij założenia.

załóżmy,że te 10 tys rolnika nr 1 to przychód,koszty powiedzmy 6 tys.
dochód 4 tys.

rolnik nr 2 liczy koszt skarmienia na 10 tys(już zarobił 4-tak jakby sprzedał zboże-wiem,bo tak liczycie i już)
po podliczeniu kosztów w ten sposób na swianiach zarobił 8 tys
razem 14 tys

zapraszam do dyskusji
a ja to licze tak
prosiak od wet-zeotechnik 28 kg 250 zł
pasza robiona we wlasnym zakresie 1kg= 1,2 zł( liczę srednią starter grower finiszer)
zużycie 2,8 kg na 1 kg przyrostu
koszty leków upadków, opieki weterynaryjnej i robocizny 20 zł/sztuka
110 kg tucznik- baza 28 kg prosiak czyli 82 kg musi urosnąć
82 kgx2,8x1,2zł=275 zł
czyli 250 zł+275zł+20zł=545 zł koszt wyprodukowania tucznika o masie 110 kg czyli finalnie wyprodukowanie 1 kg tucznika kosztuje nas 4,95 za żywą wagę
sprzedając dzisiaj po 4,5 brutto( to jest realna cena na dziś) jesteśmy na każdym kilogramie 45 gr w plecy
i ten kto karmi swoim zbożem właśnie, te 45 gr do każdego kilograma nie wyjmie z portfela, tylko z silosa
turbogrocho49
Posty: 2836
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 20:15
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: turbogrocho49 »

rozwiązaniem byłoby przetrzymanie świń do 130 kg, ale wtedy to one już nie zjedzą po 2,8 kg paszy na 1 kg przyrostu
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Dla mnie nie do zaakceptowania jest cena tego warchlaka, jaki i cena paszy. 160 zł za 20 kg warchlaka, byłoby w porządku. Natomiast maksymalna cena paszy w całym rzucie 1000 zł. Jeśli ktoś potrafi wyprodukować kg tuszy w kl. E poniżej 5 zł, to można w tym siedzieć.
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: wet-zootechnik »

Tragon pisze:Posłużyłem się termninologią potoczną, nie sądzę aby zaszło jakieś nieporozumienie, na co mietko75 wskazał. Słow "zarobił" miało oznaczać wynik końcowy.
Kosztem poniesionym przy produkcji zboża nazywamy faktyczny koszt jaki ponieśliśmy. Tak liczymy i już.
Z kąd te 14 tys? Dla mnie 4 + 8 = 12
Czyżbyś policzył w drugim przypadku koszt zboża plus dochów z produkcji kabanów?
pomyłka 8+4 to 12 :) długa droga w nocy
policzmy tak: ile kosztuje wyprodukowanie1 tony zboża ?
musimy to ustalić do dalszych wyliczeń
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosięta

Post autor: wet-zootechnik »

tragon!!! produkujesz prosięta?czy dla producenta prosiąt twoja cena jest ok?przecież jego lochy nie żyją powietrzem!
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Re: prosieta

Post autor: wet-zootechnik »

turbogrocho49 pisze:
wet-zootechnik pisze:czy rolnik nr 1 też liczył wydatki i przychody?czy 10 tys to tylko przychód?
policzmy spokojnie tylko wyjaśnij założenia.

załóżmy,że te 10 tys rolnika nr 1 to przychód,koszty powiedzmy 6 tys.
dochód 4 tys.

rolnik nr 2 liczy koszt skarmienia na 10 tys(już zarobił 4-tak jakby sprzedał zboże-wiem,bo tak liczycie i już)
po podliczeniu kosztów w ten sposób na swianiach zarobił 8 tys
razem 14 tys

zapraszam do dyskusji
a ja to licze tak
prosiak od wet-zeotechnik 28 kg 250 zł
pasza robiona we wlasnym zakresie 1kg= 1,2 zł( liczę srednią starter grower finiszer)
zużycie 2,8 kg na 1 kg przyrostu
koszty leków upadków, opieki weterynaryjnej i robocizny 20 zł/sztuka
110 kg tucznik- baza 28 kg prosiak czyli 82 kg musi urosnąć
82 kgx2,8x1,2zł=275 zł
czyli 250 zł+275zł+20zł=545 zł koszt wyprodukowania tucznika o masie 110 kg czyli finalnie wyprodukowanie 1 kg tucznika kosztuje nas 4,95 za żywą wagę
sprzedając dzisiaj po 4,5 brutto( to jest realna cena na dziś) jesteśmy na każdym kilogramie 45 gr w plecy
i ten kto karmi swoim zbożem właśnie, te 45 gr do każdego kilograma nie wyjmie z portfela, tylko z silosa

prosiak ode mnie 215 28 kg,a od kiedy to dajesz starter takim warchlakom?


przyjmujemy 250 kg grower/finiszer od 28 do 115 kg
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosięta

Post autor: wet-zootechnik »

i jeszcze zwróć uwagę na koszt paszy wyprodukowanej we własnym zakresie
1,2 to znaczy,że swoje zboże liczysz po cenie dzisiejszej to znaczy drogo
twój zysk na zbożu jest w tej cenie
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Moja cena dla niejednego producenta prosiąt jest do zaakceptowania kiedy jest świński dołek. Prosiąt nie produkuję ale mogę powiedzić ci po niedzieli ile kosztuje wyprodukowanie angielskiego prosiaka.
Ja rozumiem, że producenci warchlaków chcą zarobić. Ale nie mogę zrozumieć tego dlaczego jak cena tucznika podnosi się, to cena warchlaka skacze na niej jak na trampolinie.
Ceny zboża nie jestem w stanie określić. W tym roku mój domownik nie mógł zebrać zboża, bo deszcze bez przerwy. To co zebrał, to od razu poszło na sprzedaż, bo bardzo wilgoten. Jeden kolega zebrał tyle co zasiał, chociaż co nie niektórzy mieli dobre plony.
Myślę, że dobrze jest liczyć w takich rozważaniach cenę paszy jaką można kupić. A to, że ktoś wyprodukuje własne zboże, niech będzie jego przewagą nad innymi.
Jaka według ciebie jest cena za tucznika, która równoważy poniesione koszta. Nie wątpię, że prowadzisz takie obliczenia.
Awatar użytkownika
monikaa
Posty: 2117
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2007, 19:31

Post autor: monikaa »

prosiaki na zachodzie bez zmian
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosięta

Post autor: wet-zootechnik »

liczymy tak(ja i moi klienci)
cena prosiaka brutto to 230,00
cena paszy to 120 (finiszer/grower)
zuzycie 250 kg do 115 kg m.c. to jest 300
koszty wet 15 zł/szt(przy normalnych prosiakach i wetku niehurtowniku)
przyjmijmy 545koszt produkcji tucznika 115 kg

4,4 netto za tucznika to 546,48 brutto za 115 kg
pasza kupiona!

cała dyskusja zaczęła się od tezy,że lepiej sprzedać zboże
gdybyś sprzedał 200 kg zboża(tyle twojego zużyje tucznik)
to pytanie:ile byś zarobił?ile kosztuje produkcja 200 kg zboża?
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosieta

Post autor: wet-zootechnik »

a o cenie prosiąt:
duńczycy czy holendrzy nie patrzą na naszą cenę tucznika
wzrost cen wiąże się z sezonem-zawsze o tej porze jest wzrost a spadki związane z brakiem przez dwa tyg. handlu z niemcami tym bardziej powodują wzrost,który musi wyrównać straty ROLNIKOM produkującym prosięta,oni też mają swoje górki i dołki w cyklu rocznym muszą wyjść do przodu,inaczej będą oszczędzać na profilaktyce i za jakiś czas byłoby coraz trudniej kupić dobrego prosiaka

w czerwcu cena tucznika rosła a prosiak spadał(tak czy nie?)
Gość
Posty: 0
Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00

Post autor: Gość »

wet-zootechnik
u mnie na grower tucznik wchodzi w wadze ok 45 kg . Wchodząc na pasze o nizszych parametrach przy nizszej wadze warchlaka tempo wzrostu spada a zuzycie paszy na 1 kg wzrasta poniewaz zapotrzebowanie bytowe kosztuje.
Apropo kosztów produkcji zboża:
w moim gospodarstwie koszt wyprodukowania 1 tony wysokojakosciowej pszenicy konsumpcyjnej wynosi ok 480zł . Sprzedając na dzien dzisiejszy to zboże od ręki dostaje 1000 zł netto czyli zysk ponad 100% natomiast koszt wyprodukowania 1 tony pszenzyta czy jęczmienia wynosi ok 400 zł sprzedając to zboze dzisiaj jestem w stanie otrzymac 850 - 950 zł i to bez najmniejszego problemu czyli zysk wynosi ponad 100%. Doczego zmierzam? a mianowicie jezeli na dzien dzisiejszy na 1 tonie zboza jest ok 450-550 zł zysku to hodowca wstawiając warchlaka i skarmiając własne zboze na dzien dzisiejszy traci więcej niz ten co wstawia warchlaka i te zboze kupuje. Jak mówi stare przysłowie " poco kłasc zdrową głowę w chore łóżko "
czyli jezeli sprzeda zboże ma pewny zysk a wstawiając warchlaka
230 zł- 28kg
115 - 28 =87 kg x 2.8=244 kg paszy x 130=316zł +230=546 zł pasza+ prosiak dodajmy do tego koszty weterynaryjne, upadki , robocizne , wode , energię , ( słomę w niektórych przypadkach) usuniecie obornika lub gnojowicy nie licze amortyzacji budynku załóżmy ze bedzie to w sumie 34zł do sztuki czyli 34+546=580 zł - to koszt wyprodukowania tucznika o wadze 115 kg czyli 580 /115= 5,04zł brutto waga żywa bez potrącen. Czyli co z tego wynika:
sprzedając własne zboze dzisiaj to tak jak bysmy sprzedawali tucznika na dzien dzisiejszy w cenie 5,04 zł a czy taka cena bedzie za 3 miesiące jezeli dzisiaj wstawimy warchlaka i skarmimy to zboze ??
Sprawa druga cena 5,04 zł za kg zywca jest to cena bez zysku !!! to są tylko koszty !!! więc niech kazdy indywidualnie doliczy do tego swój zysk

sprzedając zboze dzisiaj mamy ponad 100% pewnego zysku !!!! bez pracy i bez ryzyka
Gość
Posty: 0
Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00

Re: prosięta

Post autor: Gość »

wet-zootechnik pisze:liczymy tak(ja i moi klienci)
cena prosiaka brutto to 230,00
cena paszy to 120 (finiszer/grower)
zuzycie 250 kg do 115 kg m.c. to jest 300
koszty wet 15 zł/szt(przy normalnych prosiakach i wetku niehurtowniku)
przyjmijmy 545koszt produkcji tucznika 115 kg

4,4 netto za tucznika to 546,48 brutto za 115 kg
pasza kupiona!

cała dyskusja zaczęła się od tezy,że lepiej sprzedać zboże
gdybyś sprzedał 200 kg zboża(tyle twojego zużyje tucznik)
to pytanie:ile byś zarobił?ile kosztuje produkcja 200 kg zboża?
zebym sprzedał 200 kg zboza to bym zarobił ok 100 zł na czysto !!!
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Cykl średnio roczny jest dobry dla dużego producenta, który posiada odpowiednią ilość gotówk. Średni musi zarabiać na każdym rzucie, bo może okazać się, że nie będzie miał z kąd dopłacić.
Obruszyłeś się za prosiaka 20kg/160 zł, a podałeś 28 (u poducenta pewnie 30) za 230 z marżą dla pośrednikia. To cena 160/20 kg i 210/30 jest ceną niską?
4.4 za kg, nie licząc: amortyzacji budynków, ewentualnego kredytu, dozoru, myjek, beczkowozów itp., jeszcze trzeba wziąść pod uwagę, że może wydażyć się coś niespodziewanego i trzebą będzie naprawić, zarobek rolnika.
Taki co ma 1000 szt, gdyby zarobił 20 zł/szt, to by było 5 tys. na miesiąc. Gdyby tyle można było zarobić prze cenie 5 zł/kl.E, to by było jako tako. A ten co ma 100 szt., 500 zł bez upadków hehe. Ale się rozmarzyłem.

Tak na marginesie, można kupić w przyzwoitej cenie zdrowe warchlaki w Europie? Czy inni wysyłąją do nas to co im zbywa?
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

Chyba sam zacznę sprzedawać warchlaki. Twarde niesamowicie 35% owsa w odsadzeniówce i wszystko gra. :lol:
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosięta

Post autor: wet-zootechnik »

odnosząc się do Szczypiorka czy te 100 zl na czysto to po odliczeniu
strat z powodu pogody,woda,robocizna w polu,energia(paliwo),amortyzacja sprzętu,amortyzacja miejsc do przechowywania zboża,podwójne opryski bo padało,koszt przechowywania zboża(bo cena na dziś a nie po żniwach)
straty bo coś się wydarzyło i trzeba będzie naprawić....ewentualnego dozoru,kredytu,myjek,beczkowozów
chodzi o to by uniknąć ideologii
a teraz załóżmy,że cena zboża spada na łeb tak jak czasem cena tucznika
znam takich którzy kupili w zeszłym roku holenderskie prosiaki po 210 netto w lutym i zarobili na nich chociaż na czas kupna nie było widoków...

no i dobra,na dzień dzisiejszy lepiej sprzedać zboże(tylko policz te wszystkie rzeczy ,którymi obciążasz tucznika)
ale do przodu idą ci,którzy patrzą do przodu....

a bez ryzyka nie ma dobrej zabawy ZWŁASZCZA Z KOBIETAMI

:lol: :lol:
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

prosięta

Post autor: wet-zootechnik »

Tragon, te prosięta z danii to ich narodowy interes,muszą sprzedać,bo nie mają miejsca na tucz,nie siejmy teorii spiskowych...

temat brzmi :prosięta-proszę producentów prosiąt o odniesienie się do kosztów produkcji i ceny prosiaka(tylko bez potępiania importerów :D :D :D )
Awatar użytkownika
wet-zootechnik
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 14:16
Lokalizacja: cała Polska

Post autor: wet-zootechnik »

robak pisze:Chyba sam zacznę sprzedawać warchlaki. Twarde niesamowicie 35% owsa w odsadzeniówce i wszystko gra. :lol:
ile chcesz za 400 szt?waga średnia 28 kg ,najlżejszy 26,najcięższy 30,...kulawe,przepukliny,zmęczone,garbate-za darmo...krótkie ogony,
krótka sierść
jak nie będzie pasowało odjeżdżasz z nimi i płacisz mandat w wet za przekroczenia czasu podróży,paliwo i szukasz klienta na już
a jak rozładujesz to czekasz na kasę ,która jest albo nie,bo mają sraczkę(nieważne,że pasza z rzepakiem,w chlewni wilgotno,zimno,)twoja wina!!!
zacznij,pogadamy,masz w ogóle tyle?
marek99a
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01

Post autor: marek99a »

Może i nie ma tyle ,ale ma swoje POLSKIE ,a nie jakieś holendry, duńce . itp PS> Twój dziadek nie był przypadkiem niemcem czy holendrem.??
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Zapytałem, czy sprzedają te prosięta, które im zbywają, ty opowiadasz, że siję teorie spiskowe i piszesz, że sprzedają te, które im zbywają, bo nie mają miejsca gdzie je tuczyć.
To jak to wygląda? Opróżniają odchowalnię, mają 1500 prosiąt, 500 tuczą, 1000 sprzedają?
ODPOWIEDZ