Aktualne kalkulacje kosztów produkcji

Alf27
Posty: 196
Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17

Aktualne kalkulacje kosztów produkcji

Post autor: Alf27 »

Witam proponuję nowy byc może ciekawy temat mianowicie kalkulacje kosztów produkcji.Przez długi czas produkowałem na śrócie sojowej,rzepakowej i premiksach obecnie kupuję gotową paszę ale może pora na porównanie kosztów produkcji jestem ciekaw jakie różnice w kosztach wystąpią w różnych sposobach produkcji.Pozdrawiam Alf 27
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

mam pytanie:
ile da się wyciągnąć max na tuczniku rocznie (kupowanym z innej fermy) - karmiąc gotową paszą przyjmując średnią cenę sprzedaży 4zł.
z jednym pracownikiem przy jego pensji 1000zł.,
Awatar użytkownika
WOJCIECH1236
Posty: 711
Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 19:41
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: WOJCIECH1236 »

Tak na oko wydaje mi sie że raczej nie stracisz ale tez kokosów nie ma...
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Ile mozna wyciagnac? A jaka ilosc sztuk ma na mysli? 5 czy 5000 jednorazowo? Cza zadawania paszy plynnej przy obsadzie 1000szl wynosi ok 1,5 godziny. Rano i wieczorem, to masz 3 godziny. Skarmiac pasza sypka mozesz raz dziennie. Od czasu do czasu wywoz gnojowicy, ewentualnie jakies drobne naprawy w pozniejszym czsie. Moze ten pracownik nie jest ci wcale potrzebny. Chyba, ze on ma podejmowac dezyzje, co do podejrzanych sztuk
Najpierw nalezaloby rozpatrzec, jakie rozwiazania bys chcial zastosowac. Skontaktowac sie z firmami, ktore mogly by to zrealizowac, a tutaj ceny sa rozne. To by troche uproscilo sprawe.
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

przyjmując stado 400szt kupione w wadze około 20kg. szczepione - pasza tylko sypka gotowa.

da radę wyciągnąć 40zł na sztuce?????
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

ile tak szacunkowo zjada tucznik paszy pełnoporcjowej od wagi 20kg do 100kg żywaj wagi????
Robek
Posty: 368
Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Robek »

pool pisze:ile tak szacunkowo zjada tucznik paszy pełnoporcjowej od wagi 20kg do 100kg żywaj wagi????
U mnie średnie zużycie paszy w tuczu wynosi od 2,6 - 2,8 kg paszy/kg przyrostu do masy 110 kg, licząc przysrost masy 110-20 = 90 kg ,łatwo policzysz że zużycie paszy przez tucznika waha się od 234 - 252 kg. Jednakże tego typu wyliczenia obejmujące tylko zakup prosiaka i paszy są bez znaczenia ,gdzie pozostałe wcale nie małe koszty ??
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

czyli jakie jeszcze koszty masz na myśli???
Robek
Posty: 368
Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Robek »

pool pisze:czyli jakie jeszcze koszty masz na myśli???
Przyjmuje się że koszt paszy to 79 % struktury kosztów produkcji a więc trzeba doliczyć 21 % takich kosztów jak ;
-weterynaryjne (usługi, leki , dezynfekcja)
- energia/media (woda,prąd ,paliwo)
- robocizna(najemna)
- amortyzacja budynków i wyposażenia
- remonty bieżące
- inne koszty ( np. upadki )
Jeśli załóżmy tucznik zje za 280* zł to powiekszamy ta kwote o 21 % czyli około 339 zł teraz dolicz cenę 20 kg prosiaka i możesz próbować kalkulować !
* nie kupuję pasz gotowych więc nie wiem czy ta kwota wystarczy !?
Awatar użytkownika
WOJCIECH1236
Posty: 711
Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 19:41
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: WOJCIECH1236 »

Że zje za 280 zł to gruba przesada... Od 20 do 110 kg zje około 270 kg a obecnie tona paszy robionej u siebie zboze + koncentrat pełnoporcjowy kosztuje około 830 zł. Czyli 830zł X 0,27 = 224 zł. Za prosiaka około 120 zł to juz jest razem 344 zł + reszta kosztów... to wszystko
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

czyli przyjmując średnią cenę sprzedaży tucznika 4zł : 4x110=440zł
karmiąc tylko gotową paszą bez swojego zboża da się nawet wyciągnąć 70zł na sztuce - czy mam rację????
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

jest możlwe wyciągnięcie trzech żutów w ciągu roku???
tzn od 20ko do 100-105kg w 4 miesiące???
Robek
Posty: 368
Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Robek »

pool pisze:czyli przyjmując średnią cenę sprzedaży tucznika 4zł : 4x110=440zł
karmiąc tylko gotową paszą bez swojego zboża da się nawet wyciągnąć 70zł na sztuce - czy mam rację????
Jak policzysz Wojciecha1236 koszty paszy powiekszając je o 21 % i doliczysz prosiaka za 120 zł to masz koszt produkcji na poziomie 391zł /szt. czyli zarabiasz ok 50 zł na tuczniku, przyjmując moja kalkulację zakup paszy pełnoporcjowej z doliczeniem pozostałych kosztów to masz 339 zł doliczasz prosiaka za 120 zł to masz 459 zł kosztów czyli wychodzi ci 19 zł straty na każdej sztuce ! Gdzie ty się doliczyłeś 70 zł zysku nie wiem !!
Pool zrozum to tylko teoretyczne kalkulacje ,chyba wiesz o tym że cena tucznika potrafi u nas w kraju spaść nawet o 1 zł w ciągu jednego cyklu tuczu i wtedy jesteś do tyłu dodatkowe 100zł do na każdej sztuce !??
Michal03011
Posty: 102
Rejestracja: poniedziałek 31 mar 2008, 21:22

Post autor: Michal03011 »

Oby więcej takich (hodowców) jak Pool co nie mają zielonego pojęcia o świniach.Takie liczenie zysku to czysta teoria. jak się wda jakaś choroba to po biznesie zdziesiątkuje stado reszte weżmnie wet.
I jeszcze jedno kto sprzedaje prosiaka za 120zł ,chyba że ma 15kg.
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

co do ceny nie martwie się bo mam 4zł zapewnione. Interesują mnie jedynie koszy.
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

tzn. cenę minimalną 4zł na przyszłe dwa lata, a czy więcej coś zależy od ceny rynkowej tucznika.
boniek
Posty: 21
Rejestracja: środa 26 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: Thorning/Norre Felding DK

Post autor: boniek »

pool pisze:tzn. cenę minimalną 4zł na przyszłe dwa lata, a czy więcej coś zależy od ceny rynkowej tucznika.
4 zl netto czy brutto?
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

4 zł. na rękę wydaje mi się że to dobra oferta...
boniek
Posty: 21
Rejestracja: środa 26 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: Thorning/Norre Felding DK

Post autor: boniek »

pool pisze:4 zł. na rękę wydaje mi się że to dobra oferta...
Hm...patrzac na obecne ceny to raczej niska stawka...srednio teraz placa okolo 4,5 zl+Vat.. wiec jedyne co w tym dobrego to to, ze masz ta cene zagwarantowana na dwa lata wiec nawet jak przyjdzie recesja to bieda Ci nie grozi. Ja bym raczej byl ostrozny z tymi "gratisami" zwiazanymi z cena rynkowa tucznika.

Nie wiem czemu ale mam dziwne wraznie, ze to chyba jest tucz kontraktowy albo cos w tym stylu...
Awatar użytkownika
monikaa
Posty: 2117
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2007, 19:31

Post autor: monikaa »

pool- jak sobie radzisz z 4 zetami?
podwyzszyli ci cos?
Leon
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 03 lut 2008, 23:05

Post autor: Leon »

Chciałaś chyba zapytać: "podwyższyłes sobie coś?" Pool jest skupującym albo masarnią. Przejżyjcie Jego posty.
Awatar użytkownika
monikaa
Posty: 2117
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2007, 19:31

Post autor: monikaa »

oj, to nieladnie pool- mnie ganiaja za to, ze jestem kim jestem, a ty sie ukrywasz i stwarzasz pozory??
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

nie ukrywam się.
jakiś czas temu miałem spore stado potem zawiesiłem produkcję a teraz mam zamiar wznowić...
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Leon ty detektywie. Gdzi to wydedukowales?
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Pool, a dlaczeg zawiesiles? Zbyt maly byl dochod?
boniek
Posty: 21
Rejestracja: środa 26 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: Thorning/Norre Felding DK

Post autor: boniek »

Jak dla mnie to sobie moga byc te 4 zl przez dwa lata jak po roku moze sie okazac, ze koszty tak wzrosna, ze nie odczujesz nawet tych 4 zl za kilogram tylko znowu sie bedziesz czul jak przy 3 zl...
pool
Posty: 64
Rejestracja: sobota 28 cze 2008, 16:59
Lokalizacja: Płock

Post autor: pool »

ale to jest tylko minimum!! a max zależy od ceny rynkowej....
Leon
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 03 lut 2008, 23:05

Post autor: Leon »

Do Tragon: przeczytaj ze zrozumieniem ostatnie zdanie mojej poprzedniej wypowiedzi w tym temacie.
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Pool, a ile placi obecnie twoj przyszly odbiorca? Bo dla niektorych obecna cena rynkowa wynosi 4.30, a dla innych 5zl.
Mozna powiedziec, ze obecna cena rynkowa wynosi 4zl, a reszta jest powyzej ceny rynkowej. I co na to powiesz swojemu odbiorcy?
Chyba jest oczywiste, ze jeden zaklad roznie placi roznym rolnikom. A z czym bedziesz pozniej z zakladem negocjowal jak zgodzisz sie na cene 4zl, no moze dozuca ci 20 gr.
Nie wiem, tylko gdybam.
Tragon
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2007, 20:45

Post autor: Tragon »

Leon spoko. Analizuje je. Potrzebuje jeszcze troche czasu.
boniek
Posty: 21
Rejestracja: środa 26 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: Thorning/Norre Felding DK

Post autor: boniek »

Dobrze powiedziane Tragon...odbiorca moze nic nie doplacic albo jakiegos grosika dorzucic wciskajac ciemnote, ze np. jada do nas swinie z Danii itp. Jedyne co w tym dobre to, ze masz zbyt ale powiedz Pool czy to od Ciebie zalezy ile swin bedziesz trzymac i jak czesto masz je oddawac?
arek
Posty: 4704
Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: arek »

chcialem policzyc ile zarabiam na swiniach teraz i zastanawiam sie w jakiej cenie liczyc zboze czy po tyle za ile da sie kupic czy po tyle ile mnie kosztowalo jego wyprodukowanie bo przy panujacej u nas suszy i slabych plonach to dwie caklowicie rozne sumy podpowiedzcie jak wy to liczycie
bo mi np cena jeczmienia wyprodukowanego w gospodarstwie wychodzi ponad 550 zeta za tone a moge kupic za 400 zet jak to liczyc
Leon
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 03 lut 2008, 23:05

Post autor: Leon »

Ciekaw jestem odpowiedzi na powyższe pytanie. Ponad pół roku temu często liczyliście po zakupie. Ciekawe jak będzie teraz? Moim zdaniem w gospodarstwie nastawionym na trzodę w oparciu o własne zboża liczy się koszt produkcji, niezależnie od tego czy jest wyższy czy niższy od ceny rynkowej.
maciek*
Posty: 2331
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Lokalizacja: szamotuły

Post autor: maciek* »

tez jetsem ciekawy odpowiedzi na post arka bo jak zboze bylo drogie , i mowilem ze licze zboze po kosztach produkcji to zostałem zmiesznay z błotem , ciekawe jak bedzie teraz
rychu
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 19:24

Post autor: rychu »

zarabiasz tyle ile masz w kieszeni wiec liczy sie zawsze po kosztach produkcji jezeli karmisz swoim
maciek*
Posty: 2331
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 08:45
Lokalizacja: szamotuły

Post autor: maciek* »

tez tak mowilem ,ale co po niktorzy mieli inne zdanie ,!!!! co wydawalo mi sie dzine, bo pisalem z elicze ogolny dochod gospodarstwa:) a nie produkcji trzody
rychu
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 19:24

Post autor: rychu »

to ze mozna bylo zboze na wiosne sprzedac drozej niz skarmic swinmi to moim zdaniem byl dochod alternatywny. liczy sie to co jest w kieszeni a nie wyliczenia ekonomiczne bo one i tak nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia
ACONAR
Site Admin
Posty: 462
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 07:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ACONAR »

Witam!

W grudniowym wydaniu „Trzody Chlewnej” ukaże się artykuł na temat opłacalności tuczu świń. Został tam zaproponowany wzór Wskaźnik Opłacalności Produkcji Tuczników (WOPT), pozwalający obliczyć opłacalność tuczu (od 20 kg od 100 kg) w każdym gospodarstwie/fermie w zależności od:
- ceny netto (bez VAT) sprzedaży tuczników wg wagi żywej,
- ceny zakupu prosiąt (lub kosztu wyprodukowania prosiąt we własnym gospodarstwie/fermie),
- ceny zakupu zboża (lub kosztu wyprodukowania zboża we własnym gospodarstwie/fermie),
- ceny zakupu koncentratu 20-procentowego.
Suma kosztów (prosię + zboże + koncentrat) jest zwiększona o 30 % pozostałych kosztów tuczu (woda, profilaktyka, higiena, upadki, leczenie, robocizna, energia, bieżące remonty itp.).

WOPT = przychód / koszty

przychód = cena netto skupu świń wg wagi żywej (w zł/kg) x 100
koszty = 1,3 x [cena zakupu prosięcia (zł/szt.) + 0,192 x cena zboża (zł/tonę) + 0,048 x cena koncentratu (zł/tonę)]


Ponieważ każda z powyższych cen może być inna w każdym z gospodarstw/ferm, posługiwanie się takim wskaźnikiem pozwala porównać opłacalność tuczu w bardziej obiektywny sposób.
Jeżeli przychód jest równy kosztom, to wskaźnik = 1,00
Jeżeli przychód jest wyzszy od kosztów, to wskaźnik jest > 1,00 i tucz jest opłacalny.
Jeżeli przychód jest niższy od kosztów, to wskaźnik jest < 1,00 i tucz jest nieopłacalny.

Więcej szczegółów w artykule (spożycie paszy, czas tuczu, opłacalność tuczu w 2007 i 2008 roku itd.).
Zachęcam do czytania „Trzody Chlewnej”.
baraki
Posty: 4618
Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: baraki »

Ja uważam ze o ile cena sprzedaży tucznika, zakupu prosiaka i paszy może byc niemal wspólna dla wszystkich gospodarstw to o różnicach w opłacalności produkcji w posczególnych gospodarstwach decyduje właśnie owe "30% pozostałych kosztów tuczu" i zależy od uwarunkowań i czynnków charakterystycznych dla danego gospodarstwa. Zarówno cena pasz jak i cena skupu żywca jest wysoce zmnienna i nikt z producentów niema na nią wiekszego wpływu, jedynie koszty produkcji zależne od sposobu organizacj, wiedzy i doświadczenia producenta powinny być z jak najwyzszą starannościa analizowane i porównywane.
Na pytanie jaką cene zboża brać pod uwagę, czy zakupu czy wytworzenia odpowiedź zależy od tego co chcemy liczyć.
Jezeli chcemy obliczać rentownośc gospodarstwa jako całości to jak najbardziej należy liczyc koszty produkcji zboza, jeśli jednak chcemy wiedziec jaka ndwyzkę bezpośrednią uzyskujemy z produkcji tuczników to wszystkie srodki do ich produkcji które wytwarzamy w gospodarstwie i które możemy sprzedac alternatywnie nalezy liczyc po cenie jaka moglibyśmy uzyskać z ich sprzedaży.
wetman
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2007, 01:14
Lokalizacja: radomskie

Post autor: wetman »

Mnie wyszedł WOPT około 0,98. Znaczy się nieopłacalna hodowla. A jak u was?
Alf27
Posty: 196
Rejestracja: wtorek 31 lip 2007, 17:17

Post autor: Alf27 »

Moim zdaniem najprościej było by liczyć koszty produkcji opierając się na cenach gotowych pasz i rozdzielić dochody z produkcji zbóż i dochody z produkcji tuczników bo to jednak zupełnie inny rodzaj produkcji.To tak jakby np. z emerytury dochody rodziców kalkulować do produkcji tuczników moim zdaniem to przynajmniej trochę dziwne, ale reasumując to albo interesuje mnie dochód z produkcji żywca,albo ogólny dochód z gospodarstwa.Pozdrawiam Alf27
ACONAR
Site Admin
Posty: 462
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 07:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ACONAR »

Witam!
Zaproponowany przez mnie WOPT dotyczy wyłącznie produkcji tuczników: od wstawienia 20-kilogramowego prosiaka aż do sprzedaży gotowego tucznika i związanych z tym kosztów (pasza, woda, zagospodarowanie odchodów, profilaktyka, leczenie, upadki, robocizna itd.) oraz przychodów (cena netto skupu wg wagi żywej – wg takiej wagi sprzedawanych jest ponad połowa świń w Polsce).
Wyliczenie opłacalności produkcji prosiąt musi opierać się na innych danych (remont stada loch, liczba dni jałowych i powtórki, liczebność miotów i śmiertelność prosiąt, liczba i wiek odsadzanych prosiąt itd.).
MAREK1977
Posty: 80
Rejestracja: sobota 06 paź 2007, 20:28
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: MAREK1977 »

Najbardziej widoczny dochód jest taki ,jak stać cię kupić nową maszynę i widzisz na własne oczy jak młodnieje twój park maszynowy itp!Mnie żadne dziwne wyliczenia nie interesują?.
Gość
Posty: 0
Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00

Post autor: Gość »

http
Ostatnio zmieniony wtorek 04 maja 2010, 19:40 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
andrzej-guzik
Posty: 875
Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: andrzej-guzik »

MAREK1977 pisze:Najbardziej widoczny dochód jest taki ,jak stać cię kupić nową maszynę i widzisz na własne oczy jak młodnieje twój park maszynowy itp!Mnie żadne dziwne wyliczenia nie interesują?.
Jak zaciągniesz kredyt też cię będzie stać a wcale nie będzie to znaczyło, że masz dochody. A co do młodniejącego parku maszynowego to stare maszyny wcale nie są gorsze i nie uprawiają gleby gorzej ich konstrukcja za bardzo się nie zmieniła od wielu lat i podstawowe zasady są takie same. A maszyny powinno się kupować wtedy kiedy jest to konieczne i spowoduje że dochód gospodarstwa się zwiększy lub w najgorszym wypadku pozostanie taki sam, nic gorszego jak kupić sprzęt żeby sąsiada w oczy kuł. I bardzo śmieszni są rolnicy którzy na kilkudziesięciu hektarach bujają się ciągnikiem za ćwierć miliona który wystarczyłby na 200ha i więcej i targają tym pług z którym 60-tka sobie poradzi i potem piszczy taki że biedny, ale co się dziwić jak mu kupę kasy kredyt zżera, a cała radość że sąsiad widzi jaki sprzęt wspaniały. Taka krótka dygresja z mojej strony i rada zanim coś kupimy to dobrze się zastanowić czy na pewno warto i czy jest taka potrzeba
pysiek99
Posty: 290
Rejestracja: niedziela 04 paź 2009, 14:22
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: pysiek99 »

Panowie ja uwazam ze nie ma co stosowac jakichs gotowych wzorow czy obliczen zeby wiedziec jaka sie ma oplacalnosc....


wg mnie kazdy powinien liczyc sobie ile wydal na pasze na leczenie, media itp i odjac sobie to od tego za ile swinki sprzedasz....jak ci zostaje w kieszeni to znaczy ze nie jest tak zle....po co kalkulowac ile zarobie teoretycznie jak w praktyce zawsze wychodzi inaczej bo zawsze sa jakies nieprzewidziane wydatki np naprawa maszyn
piotrś1
Posty: 101
Rejestracja: piątek 28 sie 2009, 21:19

Post autor: piotrś1 »

pysiek jeśli prowadzisz tucz otwarty i kupujesz zboże to obliczyć opłacalność żaden problem, ale w cyklu zamkniętym jak obliczysz wartość zaproszonej lochy? Jak obliczyć wartość spasionego zboża?
jaką przyjąć cene?
andrzej-guzik
Posty: 875
Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: andrzej-guzik »

Cenę zboża jeżeli kupione to koszt zakupu jeżeli wyprodukowane w gospodarstwie to koszty produkcji gdyby przyjmować dla zboża wyprodukowanego we własnym zakresie cenę rynkową, a nie koszty produkcji, to tak jakby je sobie samemu sprzedać z tego zboża też w tym momencie byłby dochód, bo jeżeli wyprodukowałeś tonę za 300zł a w kalkulacji produkcji trzody bierzesz wartość 500zł to w tym momencie na zbożu zarobiłeś 200zł, a dalej w kalkulacjach wyjdzie ci niższy dochód z produkcji trzody.
Gość
Posty: 0
Rejestracja: czwartek 01 sty 1970, 02:00

Post autor: Gość »

Witam !
jak wychodzi u Was koszt wyprodukowania 1 kg zywca w cyklu zamkniętym ? liczyl ktos ?
Dominik
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2007, 22:34
Lokalizacja: Œwiętokrzyskie

Post autor: Dominik »

Szczypiorek proponuje zachować te wiadomości dla siebie bo nie tylko producenci odwiedzaja ten portal a póxniej każdy się dziwi dlaczego handlarze tzn pseudo handlarze cisną cenę w dół. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ