Cena paszy wlasnej

magier
Posty: 507
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 23:58

Cena paszy wlasnej

Post autor: magier »

Chcialbym sie dowiedziec od osob ktore same robia pasze dla tucznikow (30 - 120kg) po ile wam teraz wychodzi. Nie pytam o sklad, za ile kupiliscie teraz zboze na jakich premiksach ja robicie. Pytam o cene, bo mysle zeby samemu robic ale poza stwierdzeniem "samemu zawsze taniej" to nie znam finalej jej ceny. Dzieki za konkretne odpowiedzi.
marek99a
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01

Post autor: marek99a »

:D
Ostatnio zmieniony niedziela 20 lut 2011, 22:49 przez marek99a, łącznie zmieniany 2 razy.
magier
Posty: 507
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 23:58

Post autor: magier »

netto czy brutto?
Awatar użytkownika
lukas1982
Posty: 3752
Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04

Post autor: lukas1982 »

marek99a pisze:Mnie pełnoporcjówka dla wagi 80-115 kg wychodzi 915 zł
chyba na otrębach
arek
Posty: 4704
Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: arek »

915 zeta to on tyle wykłada druga część dokładają dziadki z renty
baraki
Posty: 4618
Rejestracja: środa 29 paź 2008, 17:55
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: baraki »

Kolega pewnie zrobił zapas zboża jak jescze było po 600/t i teraz mu po 900 mieszanka wychodzi :D
pysiek99
Posty: 290
Rejestracja: niedziela 04 paź 2009, 14:22
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: pysiek99 »

a jak to liczyć jak się ma swoje zboże? Ja przeliczam całkowity koszt uprawy czyli nawozy paliwo amortyzacja maszyn itp i przeliczam ile wychodzi na 1t
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

finalna cena jest uzależniona od środków do produkcji.
jeśli chcesz sam produkować paszę to musisz kupić mieszlik może nawet 2, a już koniecznie śrutownik, do tego dochodzi prąd i oczywiście czas, który mógłbyś inaczej spożytkować. dochodzi do tego zużycie paszy i straty wynikające z ewentualnych błędów.

Jak dla mnie koszty paszy na obecną chwilę to ok 750+ koszty transportu i przygotowania, no ale co owies, z pszenżytem żyto idzie i wiadomo długość tuczu i ilość pobranej paszy na kg przyrostu nieco rosną.
magier
Posty: 507
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 23:58

Post autor: magier »

baraki i arek a wam jak wychodzi?
Awatar użytkownika
lukas1982
Posty: 3752
Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04

Post autor: lukas1982 »

premiks 110
soja75kg 120
śr rzep75kg 70
olej10l 40
otręby 100kg 85zł
zboże 790kg 690 zł
+ śrutowanie+mieszanie 20zł

Razem 1135zł

proste jak tabaka
andrzej-guzik
Posty: 875
Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: andrzej-guzik »

pysiek99 pisze:a jak to liczyć jak się ma swoje zboże? Ja przeliczam całkowity koszt uprawy czyli nawozy paliwo amortyzacja maszyn itp i przeliczam ile wychodzi na 1t
No to dobrze liczysz, jeszcze mam nadzieję że uwzględniasz śr ochrony roślin, podatek, koszt usług jeżeli korzystasz.
Grzesiek
Posty: 303
Rejestracja: niedziela 23 lis 2008, 23:28
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Grzesiek »

andrzej-guzik pisze:
pysiek99 pisze:a jak to liczyć jak się ma swoje zboże? Ja przeliczam całkowity koszt uprawy czyli nawozy paliwo amortyzacja maszyn itp i przeliczam ile wychodzi na 1t
No to dobrze liczysz, jeszcze mam nadzieję że uwzględniasz śr ochrony roślin, podatek, koszt usług jeżeli korzystasz.
Jeżeli by uczciwie liczyć to należało by doliczyć i dopłaty :idea:
arek
Posty: 4704
Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 23:58
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: arek »

jeszcze trochę i okaże się że darmochą mamy pasze
magier
Posty: 507
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 23:58

Post autor: magier »

Dzieki za odpowiedzi. Wiem ze w tym roku ciezko jest ze zbozem i robienie paszy wlasnej moze byc akurat malo oplacalne w stosunku do gotowej. Ja place teraz za gotowy granulat 1140 (zuzycie 2,75/kg). Czyli wychodzi 5zl taniej niz tabelka powyzej a jakbym zamowil sypka to kupilbym 10zl taniej. A jak to bylo w roku poprzednim, jakie miej wiecej wychodzily koszty? Ja placilem od listopada 2009 do czerwca 2010 - 670zl.
turbogrocho49
Posty: 2836
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 20:15
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: turbogrocho49 »

magier pisze:Dzieki za odpowiedzi. Wiem ze w tym roku ciezko jest ze zbozem i robienie paszy wlasnej moze byc akurat malo oplacalne w stosunku do gotowej. Ja place teraz za gotowy granulat 1140 (zuzycie 2,75/kg). Czyli wychodzi 5zl taniej niz tabelka powyzej a jakbym zamowil sypka to kupilbym 10zl taniej. A jak to bylo w roku poprzednim, jakie miej wiecej wychodzily koszty? Ja placilem od listopada 2009 do czerwca 2010 - 670zl.
w jakiej firmie się zaopatrujesz w gotowe pasze?
z tego co piszesz masz bardzo dobre ceny, ile zużywasz pełnej porcji w ciągu miesiąca?
alternatywą w robieniu paszy we własnym zakresie jest stosowanie taniego źródła białka np. rzepakówka albo coś w tym stylu :lol:
jeśli na soi to, też chyba bym swoje zboże handlował i brał tylko i wyłacznie pełną porcję.
magier liczenie jest bardzo proste, cena zboża+ dodatki, i jak chłopaki pisali + 20 zł za prąd i amortyzacje sprzętu do każdej tony
plusem robienia swojej paszy jest to że wiesz co masz w niej, i ewentualne zmniejszenie zużycia
marek99a
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2011, 20:01

Post autor: marek99a »

arek pisze:915 zeta to on tyle wykłada druga część dokładają dziadki z renty
Diadków nie mam, a zboża nakupiłem na koniec grudnia 2010 kilkadziesiąt ton po 600 pszenżyto, 650- jęczmień.Ijuż w tym dziale agresja narasta.
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

k
Ostatnio zmieniony niedziela 05 kwie 2015, 19:13 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

rzepakowa dla bydła.
Awatar użytkownika
lukas1982
Posty: 3752
Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04

Post autor: lukas1982 »

W ilościach rozsądnych zdecydowanie polecam. Nawet odważe się na taki przykład

lepiej 150 soi i 50 śr rzep niż 200 soi, choc kasa ta sama.

Im więcej źródeł białka, tym lepiej oczywiście w granicach rozsądku.
Pozatym dodanie śr rzep lepiej bilansuje mieszankę.
J.W.
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 18:31

Post autor: J.W. »

Jak to ta sama kasa ? 200 np. kg soji wprowadza do dawki sporo więcej białka niż 150 kg soji i 50 kg rzepaku . Rzepak ma i zawsze będzie miał ograniczony udział w dawce (jest gorzki, sporo substancji antyżywieniowych, białko na poziomie 35 %) głównie w paszach typu grower i finiszer , czy ołaca się stosować śrutę rzepakową należy przeliczyć ile kosztuje 1 kg białka w rzepaku a ile w śrucie sojowej.
Jest zrozumiałe, że jeśli ktoś chce poprawić jakość swoich pasz to uzupełnia komponentami białkowymi o wysokiej przyswajalności np. mączka rybna, Hp300 itd. jakość paszy wzrasta podobnie jak cena, natomiast przy dodaniu rzepaku jakość paszy spada ale i pasza powinna wyjść tańsza ale czy to się opłaci ....??
Dywersyfikacja źródeł białka ma sens jeśli stosuje się białko roślinne i zwierzęce !
O użyciu tańszych komponentów białka roślinnego typu rzepak,strączkowe,słonecznik .....,decyduje ich cena i dostępność i mało kiedy ich użycie daje wymierne oszczędności.
Lukas jeśli u ciebie tak jest jak piszesz to radzę się przyjrzeć jakości twojej śruty sojowej bo z tym mogą być problemy !
andrzej-guzik
Posty: 875
Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: andrzej-guzik »

J.W. pisze:jest gorzki, sporo substancji antyżywieniowych,
Jak rzepak jest gorzki i jakie substancje antyżywieniowe? Widziałeś kiedyś olej rzepakowy żeby zalatywał gorzkim smakiem? Stare odmiany miały dużą zawartość oleju erukowego który jest szkodliwy ale obecne dwu-00 nie mają go prawie wcale więc nie widzę przeciwwskazań w stosowaniu oczywiście dawka nie za duża a na pewno rzepak zbilansuje lepiej paszę bo ma inne aminokwasy łatwiej dostępne niż soja cz strączkowe więc kilka źródeł białka i powinno być ok.
J.W.
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 18:31

Post autor: J.W. »

My tu mówimy o śrucie rzepakowej czy o oleju ? Olej który kupujesz w sklepie to olej rafinowany ,gdybyś wiedział co to jest rafinacja to wiedziałbyś że olej gorzki nie będzie bo jest pozbawiony i goryczy i wielu innych składników które zostają w śrucie ! Jeśli erukowy to kwas a nie olej !!! Skąd masz te rewelacje o przyswajalności aminokwasów z rzepaku !? Jeśli rzepaczanka jest taka super to dlaczego dawka nie za duża ! Spróbuj śruty rzepakowej !
Smacznego !
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

Sano robi koncentrat protamino premium w części na rzepakowej.
andrzej-guzik
Posty: 875
Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 09:40
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: andrzej-guzik »

Się kolego tak nie denerwuj i nie odnoś do mojej wiedzy bo długo może na tym świecie nie żyję ale trochę wiem o tym i o owym. O oleju tłoczonym na zimno nierafinowanym słyszał? prosto z tłoczni przez filterek i do butelek i nikt tego nie rafinuje i gorzki nie jest a wręcz ponoć zdrowy:) a kwas erukowy (kwas tłuszczowy) w rzepaku występuje pod postacią glicerydu (w połączeniu z gliceryną), a glicerydy to tłuszcze w tym przypadku olej więc jak go nazwać jak nie olej erukowy? A co do aminokwasów to śruta rzepakowa ma więcej metioniny i cysteiny niż śruta sojowa więc akurat te dwa można lepiej zbilansować poza tym różne rodzaje białek mają różną strawność im więcej źródeł tym lepiej.
Co do niedużej dawki to może dlatego że zawiera stosunkowo sporo włókna może dlatego nie wali się tego do oporu chociaż normy przewidują dla tucznika pow 65 kg nawet 12% śruty rzepakowej więc aż tak mało to też nie jest.

polecam lekturkę:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Glicerydy
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_tłuszczowe
- http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biolog ... szcze.html
- a olej nierafinowany to w google sobie wpisz
J.W.
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 18:31

Post autor: J.W. »

Cały czas rozmawiamy o śrucie rzepakowej a nie oleju ,tym bardziej oleju tłoczonym na zimno bo wtedy uzyskujemy makuch a nie śrutę rzepakową ...... i jeszcze fragmenty dwóch artykułów
........Stosując śrutę poekstrakcyjną rzepakową, jako paszę alternatywną dla śruty sojowej, w żywieniu trzody chlewnej należy pamiętać, że charakteryzuje się ona mniejszą wartością pokarmową, ze względu na mniejszą zawartość białka ogólnego i energii oraz większą ilość włókna surowego. Mając na uwadze wymienione cechy, a także mniejszą strawność aminokwasów egzogennych oraz potencjalną obecność związków antyżywieniowych, udział śruty poekstrakcyjnej rzepakowej w mieszankach treściwych dla prosiąt odsadzonych i warchlaków nie powinien przekraczać 10 %. W mieszankach dla loch nisko prośnych i luźnych udział tej śruty może wynosić do 15 %, natomiast dla tuczników 15-20 %. Wprowadzając śrutę poekstrakcyjną rzepakową do mieszanek dla trzody chlewnej zaleca się, aby nie stanowiła ona wyłącznego źródła białka.
.......Aby zwiększyć zainteresowanie i zachęcić tuczniki do pobierania większych ilości paszy można dodawać do mieszanek preparaty aromatyczno-smakowe, poprawiające jej smakowitość (np. wanilina, sacharynian sodu, aromaty: wiśniowy, jabłkowy, maślano-mleczny, ekstrakty ziołowe). Te dodatki są również bardzo skutecznym środkiem maskującym obecność w mieszance komponentów wartościowych ale obniżających jej walory smakowe. Należą do nich: nasiona roślin strączkowych (bobik, łubiny, groch) oraz produkty rzepakowe (najczęściej śruta poekstrakcyjna). Ich gorzki lub cierpki smak może obniżyć spożycie paszy ale ich stosowanie w żywieniu świń niesie ze sobą też inne niebezpieczeństwo. Pasze te zawierają bowiem substancje antyżywieniowe, które pogarszają smak paszy, ale także obniżają produkcyjność zwierząt (taniny i inhibitory proteaz w bobiku, alkaloidy łubinu), a nawet działają toksycznie na ich organizm (alkaloidy w łubinie, alkilorezorcynole i sporysz w życie, glukozynolany w produktach rzepakowych).

:lol:
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

je
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:57 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

nemezis pisze:
robak pisze:Sano robi koncentrat protamino premium w części na rzepakowej.
no własnie robią z rzepaku a kasują jak za soje
jest 10 zł tańszy od odpowiednika wyłącznie na soi.
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

a
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:57 przez nemezis, łącznie zmieniany 3 razy.
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

ie
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:57 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
wiki21
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 lip 2009, 11:51
Lokalizacja: świetokrzyskie

waga mieszanki

Post autor: wiki21 »

lukas1982 pisze:premiks 110
soja75kg 120
śr rzep75kg 70
olej10l 40
otręby 100kg 85zł
zboże 790kg 690 zł
+ śrutowanie+mieszanie 20zł

Razem 1135zł

proste jak tabaka
Witam kolego ale z wagi wynika ze to trochę więcej niż tona
Robek
Posty: 368
Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Robek »

Rzeczywiście coś jest nie tak wychodzi 1050 kg bez premixu a jeśli to ma chodzic bez kredy tp pewnie jeszcze +30 kg ,wychodzi z tego finiszer i to nie za bogaty ,nie podał proporcji zbóż ale nawet gdyby była przewaga pszenicy to po co mu te otręby ,jeszcze po takiej cenie ???
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

nemezis pisze:
robak pisze:
nemezis pisze:no własnie robią z rzepaku a kasują jak za soje
jest 10 zł tańszy od odpowiednika wyłącznie na soi.
na tonie czy worku i ile tam jest białka skoro piszesz ze tylko soja nawalone kredy pewnie
To było 38,5 do 40. 10 zł na worku protamino premium
Awatar użytkownika
lukas1982
Posty: 3752
Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2008, 13:04

Post autor: lukas1982 »

Robek pisze:Rzeczywiście coś jest nie tak wychodzi 1050 kg bez premixu a jeśli to ma chodzic bez kredy tp pewnie jeszcze +30 kg ,wychodzi z tego finiszer i to nie za bogaty ,nie podał proporcji zbóż ale nawet gdyby była przewaga pszenicy to po co mu te otręby ,jeszcze po takiej cenie ???
No fakt przeleciałem się trochę. To jest nie za bogaty finiszer??
To zrób bogatszy na koncentracie.
Otręby i max 15,5% białka po to aby jednocześnie utrzymać wysokie tempo wzrostu i zahamować otłuszczaniu się.
Ta pasza jest na ost 3-4tyg tuczu a dzięki tym otrębom masz o min 1% wyższą mięsność przy zachowaniu tempa wzrostu na poziomie >900gram
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

Mam dostęp do do mrożonych odpadów z warzyw wszelakich . Tylko czy w tuczu warto to stosować . Za tonę liczą " Flaszkę " i mój transport .
Robek
Posty: 368
Rejestracja: sobota 09 cze 2007, 10:27
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Robek »

No nie za bogaty ale na ostatni etap tuczu pewnie wystarczy ! Aby tą kwestię wyjaśnić podaj rzeczywiste proporcje zboża i poziom lizyny w premiksie oraz jego udział procentowy, bo jak możemy dyskutować o czymś czego bynajmniej ja nie jestem w stanie przeliczyć !?
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

mietko75 pisze:Mam dostęp do do mrożonych odpadów z warzyw wszelakich . Tylko czy w tuczu warto to stosować . Za tonę liczą " Flaszkę " i mój transport .
Ja bym powiedział, że to raczej dla bydła byłoby lepsze, ale jak za grosze, to chciaż gnój będzie.
fasolę chyba trzeba gotować.
Arek39
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2009, 22:04

Post autor: Arek39 »

Moja mieszanka na tucz kosztuje I etap 1124zł tona
II etap 955 zł tona
przy cenie zboża 800zł
I etap
soja 166,5 kg
premiks 26,64kg
olej 10l
jęczmień
pszenica
II etap
soja 180kg
śr rzepakowa 40kg
premiks 16kg
olej 6l
jęczmień
pszenżyto
skład 1 tony mieszanki
Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony niedziela 27 lut 2011, 13:00 przez Arek39, łącznie zmieniany 2 razy.
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

W tych mrożonkach jest wszystko : Fasola , groszek , kukurydza , marchewka , brukselka , brokuła , kalafior , pyrka , cebulka . Wszystko w drobnych frakcjach , tylko podać do stołu i są tego spore ilości .
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

mietko75 pisze:ych mrożonkach jest wszystko : Fasola , groszek , kukurydza , marchewka , brukselka , brokuła , kalafior , pyrka , cebulka . Wszystko w drobnych frakcjach , tylko podać do stołu i są tego spore ilości .
Podobno fasola zawiera związki toksyczne, ulegające rozkładowi tylko w czasie gotowania.
Kup sobie Mietku 10 cielaków.
Ostatnio zmieniony niedziela 27 lut 2011, 13:24 przez robak, łącznie zmieniany 1 raz.
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

a
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:57 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

k
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:58 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
treonik
Posty: 29
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 16:05

Post autor: treonik »

Wydaje mi się bez energii, poziomu aminkwasów a co za tym idzie poziomu białka, dyskutujemy że mój samochód jest za 500 a mój za 900 tysięcy, a jakie osiągi i czy pod kościołem zazdroszczą
Arek39 pisze:Moja mieszanka na tucz kosztuje I etap 1124zł tona
II etap 955 zł tona
przy cenie zboża 800zł
I etap
soja 166,5 kg
premiks 26,64kg
olej 10l
jęczmień
pszenica
II etap
soja 180kg
śr rzepakowa 40kg
premiks 16kg
olej 6l
jęczmień
pszenżyto
skład 1 tony mieszanki
Co o tym myślicie?
mietko75
Posty: 3588
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 19:55
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: mietko75 »

Na mokro nie , wymieniłem w tym roku wszystkie automaty w których udział CCM morze przekraczać 50% . Już próbowałem z podaniem nie ma problemu .
robak
Posty: 678
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 17:56

Post autor: robak »

nemezis pisze:robak te40% to na sojowym tak
tak

A co powiecie o takiej miesznce;
1 etap
owies 350kg
koncentrat 40% 150kg nie chce mi sie pisać dokladnego skladu
żyto 200kg
pszenzyto 300kg

2 etap
owies 370kg
koncentrat 38,5% 100kg
żyto 210kg
pszenżyto 320kg
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

k
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:58 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

i
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:58 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
farmen
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 24 lut 2011, 20:25

Post autor: farmen »

witam.według mnie własna mieszanka nie musi być tańsza, ale jeżeli da się dobre komponenty to na pewno będzie lepsza u mnie zboże po 850 więc bardziej mi się opłaciło kupić pełnoporcjową i to był duży błąd wyniki fatalne gorsze niż na słabym koncentracie i kiepskim zbożu zużycie to pewnie przekroczy 3kg/kg no ale nie ma się co dziwić same otręby i rzepak. a diler tak zachwalał mój błąd że nie zobaczyłem że to takie g.....o! ktoś miał podobny problem?
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

e
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:58 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
brzydal
Posty: 2013
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 19:50
Lokalizacja: północne mazowsze

Post autor: brzydal »

nemezis jak to zyto nie zawierało lizyny ? rozwiń swoja myśl bo nie rozumiem o co ci chodzi :shock:
nemezis
Posty: 2899
Rejestracja: piątek 04 lut 2011, 18:37

Post autor: nemezis »

m
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 kwie 2015, 15:59 przez nemezis, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ