bn_CA_kredyt-Agro-042025-1200x250
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
biopoint1200
004 AG-PROJEKT 2025-04a

Europa potrzebuje odrębnego budżetu na Wspólną Politykę Rolną

Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa spotkali się w Brukseli, aby omówić „Wizję rolnictwa i żywności” oraz przyszłość Wspólnej Polityki Rybołówstwa w Europie. Spotkanie, któremu przewodniczył minister Czesław Siekierski, było trzecim pod przewodnictwem polskiej prezydencji w Radzie UE.

Wizja rolnictwa i żywności

Obrady rozpoczęły się od debaty politycznej na temat „Wizji rolnictwa i żywności”, opublikowanej przez Komisję Europejską 19 lutego 2025 r.

Podczas dyskusji ministrowie podkreślili, że Wspólna Polityka Rolna powinna dysponować odpowiednim i odrębnym budżetem opartym na dwóch filarach. Zwrócili również uwagę na konieczność dalszego wsparcia obszarów wiejskich.

Ministrowie zgodnie podkreślali potrzebę adekwatnego budżetu, proporcjonalnego do wyzwań i oczekiwań wobec rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej. Podnoszono też konieczność zachowania dwufilarowości, czyli ewolucyjnych, a nie rewolucyjnych zmian.

– Wszystkie zmiany muszą wynikać z dialogu z rolnikami. Podkreślaliśmy to od początku prezydencji – ważne jest, aby nic o rolnictwie nie działo się bez udziału rolników – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju Wsi Czesław Siekierski.

Państwa członkowskie z zadowoleniem przyjęły ten dokument, szczególnie podkreślając uznanie rolnictwa za sektor strategiczny oraz znaczenie promowania go jako atrakcyjnej ścieżki kariery dla przyszłych pokoleń. Rada doceniła również nacisk na konkurencyjność oraz potrzebę zapewnienia rolnikom godziwych i sprawiedliwych dochodów.

– Ministrowie podkreślali, że konkurencyjność i odporność decydują o funkcjonowaniu rolnictwa oraz o tym, czy młodzi ludzie będą chcieli przejmować gospodarstwa i pozostawać na wsi. Innowacje i technologie decydują o przewadze rolnictwa, pod warunkiem, że towarzyszą im odpowiednie inwestycje. Młodzi rolnicy są otwarci na innowacje, a ich wdrożenie może znacząco zwiększyć atrakcyjność rolnictwa jako ścieżki kariery – zaznaczył minister Czesław Siekierski

Przyszłość Wspólnej Polityki Rybołówstwa

Podczas popołudniowej sesji ministrowie przeprowadzili nieformalną dyskusję na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb).

Rozmowy toczyły się w kontekście trwającej oceny WPRyb oraz w świetle szerszych działań Komisji Europejskiej na rzecz uproszczenia regulacji. Ministrowie omówili także przyszły Europejski Pakt na rzecz Oceanów jako część długoterminowej wizji odpornego, konkurencyjnego i zrównoważonego sektora rybołówstwa i akwakultury w Europie do 2040 roku. 

– Dzisiaj omawialiśmy z komisarzem Costasem Kadisem kwestie związane ze wspólną polityką rybołówstwa, bo rybołówstwo jest elementem bezpieczeństwa żywnościowego – jednego z głównych priorytetów polskiej prezydencji – powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak, który prowadził popołudniową część obrad Rady AGRIFISH.

Więcej o konkluzjach Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa można przeczytać na oficjalnej stronie Rady Unii Europejskiej. 

Strona wydarzenia: Agriculture and Fisheries Council 24/3/2025

Zdjęcia

Obrady AGRIFISH (fot. European Union)

Minister Czesław Siekierski na czele polskiej delegacji na obradach AGRIFISH w Brukseli (fot. European Union)

Minister Czesław Siekierski rozmawia z Ministrem Rozwoju Wsi i Żywności Grecji Konstantinosem Tsiarasem (fot. European Union)

Od prawej minister Czesław Siekierski wiceminister Jacek Czerniak i GIJHARS Przemysław Rzodkiewicz (fot. European Union)

350x470_baner_dsm-firmenich
350x470_baner_dsm-firmenich

Slide
biopoint1200
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_pig_at
template (2)
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
Trzoda Chlewna - Ogólnopolskie czasopismo dla producentów trzody, zootechników i lekarzy weterynarii
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.