Afrykański pomór świń – drogi i sposoby szerzenia się choroby w populacji
Zygmunt Pejsak
Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie
Afrykański pomór świń – drogi i sposoby szerzenia się choroby w populacji
Występujący w Polsce od lutego 2014 r. afrykański pomór świń (ASF), szerzy się z coraz większą dynamiką, na co wskazuje między innymi rosnąca z roku na rok liczba przypadków i ognisk tej choroby oraz coraz większa liczba powiatów i województw nią dotkniętych. Potwierdza to jednoznacznie analiza epidemiologiczna danych zbieranych od ponad 7 lat w Polsce odnośnie szerzenia się ASF.
Szczególnie niebezpieczny jest fakt szybkiego rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików. W tym roku w Polsce stwierdzono do dziś (16.09.2020) ponad 3179 przypadków tej choroby. W omawianym okresie było ich znacznie więcej niż w całym roku 2019; kiedy to stwierdzono 2420 przypadków ASF. W sumie od początku epidemii ASF w Polsce zarejestrowano około 9100 przypadków omawianej choroby (warto w tym miejscu przypomnieć, że o przypadku ASF mówimy wtedy, gdy choroba wystąpi u dzików, a o ognisku, gdy ma to miejsce u świń). Można jednoznacznie stwierdzić, że ilość wirusa ASF(ASFV) w lasach i na polach jest coraz większa, tym samym gwałtownie zwiększa się ryzyko przeniesienia tego drobnoustroju do stad świń (ryc. 1).
Coraz większa ilość ASFV w środowisku leśnym stwarza rosnące ryzyko rozprzestrzenienia się choroby w populacji świń. W tym roku, do chwili obecnej (16.09.2020), stwierdzono 89 ognisk ASF (ryc. 2). Jeżeli weźmie się pod uwagę mający miejsce w okresie ostatnich 12 miesięcy spadek liczby gospodarstw utrzymujących świnie – jest ich teraz około 112 000, można stwierdzić, że odsetek chlewni dotkniętych ASF jest w tym roku największy, licząc od początku epidemii tej choroby w Polsce…