bn_CA_kredyt-Agro-042025-1200x250
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
biopoint1200
004 AG-PROJEKT 2025-04a

Diagnostyka kliniczna i laboratoryjna afrykańskiego pomoru świń (ASF) – potencjalne problemy w interpretacji wyników badań laboratoryjnych oraz możliwe scenariusze ich rozwiązania

Grzegorz Woźniakowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Katedra Diagnostyki i Nauk Klinicznych

 

 

Diagnostyka kliniczna i laboratoryjna afrykańskiego pomoru świń (ASF) –
potencjalne problemy w interpretacji wyników badań laboratoryjnych oraz możliwe scenariusze ich rozwiązania

 

 

Afrykański pomór świń (ASF) jest jedną z chorób zakaźnych świń oraz dzików, podlegającą obowiązkowi urzędowego zwalczania oraz zgłaszania jej występowania do odpowiednich organów administracji weterynaryjnej, w tym w ostatecznie do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

 

Pomimo ponad 100 lat od pierwszego stwierdzenia choroby w Kenii w 1921 roku oraz wielu wysiłków podejmowanych w celu opracowania efektywnych środków zwalczania choroby, nadal stanowi ona poważne zagrożenie potencjalnie dla wszystkich regionów na świecie. Wartym wspomnienia jest fakt ponownego wystąpienia choroby po ponad 40 latach jej braku na terenie Republiki Dominikany czy Haiti, co wskazuje na ciągle niewielką wiedzę dotyczącą jej epidemiologii. Choroba „odradza” się prawdopodobnie na skutek zaniedbań w zakresie bioasekuracji oraz ciągle zbyt ograniczonej świadomości osób zaangażowanych w produkcję i obrót trzodą chlewną (Ryc. 1).

 

W związku z brakiem skutecznej szczepionki przeciwko ASF nadal jedynym środkiem prewencji szerzenia się ASF jest administracyjne zabijanie wszystkich świń w gospodarstwie, w którym na podstawie wyników badań laboratoryjnych potwierdzono chorobę. Ostatnie, wstępne wyniki badań w Wietnamie dotyczące zastosowania prototypu szczepionki przeciwko ASF na bazie rekombinowanego szczepu wirusa ASFV pozbawionego genu I177L, odpowiadającego za chorobotwórczość tego patogenu, są jedynie częściowo zadowalające, ponieważ wskazują na częściową protekcję poszczepienną pośród immunizowanych świń…

 

350x470_baner_dsm-firmenich
350x470_baner_dsm-firmenich

Slide
biopoint1200
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_pig_at
template (2)
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
Trzoda Chlewna - Ogólnopolskie czasopismo dla producentów trzody, zootechników i lekarzy weterynarii
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.