bigdutchmann

Działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz organizacji oraz koordynacji pomocy dla rolników z terenów dotkniętych powodzią

Po etapie pierwszych intensywnych działań, podejmowanych przez wszystkie służby zarządzania kryzysowego, których priorytetem stało się zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i zabezpieczenie funkcjonowania istniejącej infrastruktury, następuje etap szacowania strat i adekwatnie do gromadzonych danych – szybkiego, wielotorowego uruchamiania wsparcia logistycznego, rzeczowego oraz finansowego. Właśnie na tym etapie, do skoordynowanych prac dołącza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które przygotowało całościowy program działań kierowanych do rolników z terenów objętych powodzią.

W strategii realizacji różnorodnych form wsparcia Ministerstwo przyjęło 3 priorytety:

  • rzetelne szacowanie start rolniczych i hodowlanych, pozwalające na uruchamianie działań pomocowych dedykowanych konkretnym potrzebom rolników;
  • przez podległe Ministerstwu Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) uruchomienie przejrzystego systemu dystrybucji pomocy;
  • pozyskanie dodatkowych funduszy na odbudowę zasobów rolnych – wniosek do KE o uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla producentów rolnych, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich strat z powodu powodzi.

Realizacja tych filarów odbywa się w procesie ciągłym, tj.:

  • Wszędzie tam, gdzie po przejściu fali powodziowej mamy już możliwość rozpoczęcia prac związanych z szacowaniem start rolniczych rozpoczynamy bezpośrednie spotkania w terenie. Dzisiaj (20.09) minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz jego zastępcy są obecni na spotkaniach z rolnikami. Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak przebywa we Wrocławiu, gdzie uczestniczy w spotkaniu służb podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podsekretarz stanu Adam Nowak jest na terenie województwa opolskiego, gdzie przez dwa dni będzie zbierał informacje od przedstawicieli lokalnych władz oraz samorządu rolniczego i bezpośrednio od poszkodowanych rolników. 
  • Minister Czesław Siekierski w sobotę i niedzielę będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami ośrodków doradztwa rolniczego oraz izb rolniczych z terenów klęski żywiołowej w województwach dolnośląskim i opolskim. Celem wszystkich spotkań jest zebranie rzetelnych informacji, realna analiza i wstępne szacowanie strat poniesionych w gospodarstwach rolnych oraz katalogowanie konkretnych potrzeb poszkodowanych.
  • W niedzielę (22.09) w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, a następnie Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbędą się narady ministra Czesława Siekierskiego z przedstawicielami służb podległych MRiRW, ODR-ów oraz Izb Rolniczych.


Wprowadzamy skoordynowany system sieciowej pomocy poprzez podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które przejmują funkcję koordynatorów wsparcia dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich.

Tak tworzona sieć polepszy rolnikom dostęp do niezbędnych narzędzi pomocowych, usprawni przepływ informacji w ramach tworzonych baz szkód powodziowych oraz zapewni weryfikację rzetelności pozyskiwanych danych z terenów popowodziowych, co jest niezbędne wobec obserwowanych, wzmożonych aktywności dezinformacyjnych.

Obok koordynacji działań na terenach popowodziowych, kontynuowane są negocjacje na szczeblu UE.  Po weekendowych spotkaniach z rolnikami, wnioski dotyczące skali potrzeb i zakresu wnioskowanej pomocy, minister Czesław Siekierski zaprezentuje na poniedziałkowym (23.09) posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej. Przypominamy, że już 17 września minister skierował do Komisji Europejskiej polski wniosek o uruchomienie środków z rezerwy rolnej.

Dodatkowo informujemy, że rolnicy z innych części kraju deklarują konkretną formę pomocy, która jest weryfikowana przez przedstawicieli KRiR w województwach, a następnie kierowana do poszkodowanych gospodarstw i przejrzyście (na podstawie potwierdzeń odbioru) dystrybuowana. KRiR będzie organizował transport oferowanej pomocy dla poszkodowanych rolników – analogiczne wsparcie było już realizowane we współpracy ze Świętokrzyską Izbą Rolniczą dla gospodarstw rolnych z terenu województwa świętokrzyskiego, które zostały poszkodowane przez wiosenne gradobicie i deszcze nawalne.

Reklama
Reklama2