bn_CA_kredyt-Agro-042025-1200x250
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
biopoint1200
004 AG-PROJEKT 2025-04a

Grupa Wyszehradzka: posiedzenie przedstawicieli izb rolniczych

Polska prezydencja jest otwarta na dialog z rolnikami – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas posiedzenia przedstawicieli izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej (GV4 – Czechy, Polska, Słowacja, Węgry), które odbyło się 10 lutego w Falentach. Podczas spotkania minister Siekierski przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz omówił kluczowe wyzwania stojące przed europejskim rolnictwem.

Cieszę się, że nasze kraje biorą aktywny udział w kształtowaniu polityk Unii Europejskiej, w tym Wspólnej Polityki Rolnej. Nasz głos jest ważny i powinien być słyszalny w Brukseli i w innych stolicach nie tylko Europy– powiedział minister Czesław Siekierski i podkreślił, że takie spotkania to doskonała okazja dla rolników i działaczy rolniczych do dyskusji na temat rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydencja Polski w Radzie UE

Minister Siekierski zaznaczył, że priorytetami polskiej prezydencji w Radzie UE będą przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, Wspólna Polityka Rolna po 2027 r. oraz handel międzynarodowy i ochrona interesów rolników.

– Te kwestie są kluczowe zarówno dla wzmocnienia pozycji europejskich rolników, jak i dla zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego. Dołożę starań, aby nasza prezydencja była stanowcza, merytoryczna i skuteczna, abyśmy mieli istotny wkład w tworzenie nowych polityk – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że program polskiej prezydencji jest efektem wielomiesięcznych prac, a jego celem jest przyczynienie się do poprawy sytuacji europejskich rolników oraz wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich.

Wyzwania

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed europejskim rolnictwem są obecnie kwestie związane z handlem produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą oraz umowa UE z krajami Mercosur. Rozmówcy zgodnie przyznali, że przy wypracowaniu partnerskich kontaktów z Ukrainą należy wykazać szczególną troskę o unijne gospodarstwa, a umowa Mercosur w obecnym kształcie jest dla rolników nie do zaakceptowania.

Ponadto podczas posiedzenia dyskutowano o potrzebie wzmocnienia budżetu UE oraz rural proofing – finansowania obszarów wiejskich z polityki spójności. Ważnymi, poruszonymi tematami były również: uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej, przegląd umów handlowych w celu oceny wpływu importu spoza UE, samowystarczalność energetyczna wsi oraz Europejska Inicjatywa Obywatelska Stop Podrabianej Żywności.

Zdjęcia

Spotkanie przedstawicieli organizacji rolniczych Grupy Wyszechradzkiej (fot. MRiRW)

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania (fot. MRiRW)

Przedstawiciele Słowacji (fot. MRiRW)

Przedstawiciele Węgier (fot. MRiRW)

350x470_baner_dsm-firmenich
350x470_baner_dsm-firmenich

Slide
biopoint1200
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_pig_at
template (2)
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
Trzoda Chlewna - Ogólnopolskie czasopismo dla producentów trzody, zootechników i lekarzy weterynarii
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.