bigdutchmann

Locha do porodu dobrze przygotowana

Piotr Kołodziejczyk

Gniezno

 
 

Locha do porodu dobrze przygotowana

 

W hodowli trzody chlewnej oraz w produkcji prosiąt jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym zdarzeniem jest poród. Poród (partus), czyli wydalenie płodu i łożyska z macicy samicy kończące ciążę. Jest to proces fizjologicznie spowodowany dojrzałością płodu do życia. Przebieg oraz czas jego trwania u ssaków zależy od gatunku. Może trwać od kilkunastu minut, jak u klaczy do nawet kilku godzin jak u trzody chlewnej. Właśnie długość trwania porodu oraz duża liczba noworodków powoduje, że producenci świń muszą dobrze przygotowywać samice do tego procesu.

              Dojrzałe loszki hodowlane to połowa sukcesu. Od tego jak przygotujemy młode samice do rozrodu zależy ich późniejsza kariera w stadzie. Dawno już minęły w Polsce czasy, kiedy producenci wybierali loszki spośród tuczników. Dziś w każdej niemal chlewni rolnicy stawiają na dobry i zdrowy materiał hodowlany, pochodzący ze sprawdzonego źródła i od renomowanego hodowcy z kraju lub za granicą. Część z nich sama hoduje samice na remont stada podstawowego. Jednak bez względu na to skąd pochodzą loszki hodowlane ważne jest ich poprawne prowadzenie do „dorosłości”.

             Zwierzęta te wymagają specjalistycznych pasz, które z jednej strony nie spowodują ich szybkiego wzrostu, z drugiej zabezpieczą je w odpowiednio wysokie poziomy witamin, mikro- oraz makro elementów. Dużym błędem jest podawanie loszkom, które planujemy wykorzystać do rozrodu pasz dla warchlaków lub tuczników. Pamiętajmy, że o ile naszym celem jest, aby tucznik rósł bardzo intensywnie i żył w chlewni jak najkrócej, nie dłużej niż 150-170 dni, o tyle loszki hodowlane mają pozostać w stadzie zdecydowanie dłużej…

 

Reklama
Reklama2