bn_CA_kredyt-Agro-042025-1200x250
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
biopoint1200
004 AG-PROJEKT 2025-04a

Nowe opinie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na temat możliwości eradykacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) z populacji dzików i świń domowych

 

Grzegorz Woźniakowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Katedra Diagnostyki i Nauk Klinicznych

 

Nowe opinie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na temat możliwości eradykacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) z populacji dzików i świń domowych

 

Aktualna sytuacja epizootyczna związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie jest nadal wiodącym problemem w hodowli trzody chlewnej oraz częstą przyczyną nieopłacalności produkcji świń w krajach występowania tej epizoocji.

 

Jedną z nadrzędnych ról Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w Parmie, we Włoszech jest opracowywanie opinii naukowych, mających na celu dogłębną analizę naukową oraz aspekty praktyczne, które mogą mieć znaczący wpływ na zahamowanie dalszej ekspansji ASF w Europie, oraz finalnie, jednakże obecnie tylko teoretycznie, wdrożenie strategii ASF-EXIT, pozwalającej w efekcie na eradykowanie wirusa zarówno z hodowli trzody chlewnej, oraz, co trudniejsze, z populacji wolnożyjących dzików.

 

Od 2014 roku, tj. od początku wystąpienia pierwszych ognisk ASF u dzików na terenie państw nadbałtyckich (Estonii, Litwy, Łotwy), a następnie również w Polsce, międzynarodowi eksperci z zakresu epidemiologii chorób zakaźnych zwierząt starają się zaproponować optymalne strategie zwalczania ASF w populacji dzików i świń domowych. Przez wspomniany okres ponad 7 lat opinie EFSA na temat szerzenia się ASF, możliwych źródeł zakażenia, strategii monitoringu zakażeń ASF czy też zarządzania populacją dzików niejednokrotnie ulegały modyfikacjom i ewolucji. Fakt ten wynika między innymi z braku możliwości odniesienia scenariuszy szerzenia się czy też zwalczania ASF do jakiejkolwiek innej choroby zakaźnej świń, włączając klasyczny pomór świń (CSF), pryszczycę (FMD) czy też grypę świń (SI). Dodatkowym, dobrze znanym ograniczeniem, które w dużym stopniu uniemożliwia sprawne zwalczanie choroby oraz ograniczenie szerzenia się ASF w populacji dzików jest dotychczasowy brak skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie…

 

 

 

 

 

350x470_baner_dsm-firmenich
350x470_baner_dsm-firmenich

Slide
biopoint1200
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_pig_at
template (2)
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
Trzoda Chlewna - Ogólnopolskie czasopismo dla producentów trzody, zootechników i lekarzy weterynarii
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.