Odpady poubojowe – jak właściwie je zagospodarować?
Anna Smurzyńska, Ewa Woźniak
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Odpady poubojowe – jak właściwie je zagospodarować?
Na skutek wzrastającego zapotrzebowania na produkty pochodzenia zwierzęcego intensywna produkcja zwierząt gospodarskich spopularyzowana została nieomal na całym świecie. Również w Polsce zauważa się obecność ferm przemysłowych. Mowa tu zwłaszcza o utrzymywaniu drobiu, trzody chlewnej oraz bydła.
Należy podkreślić, iż fermy wielkotowarowe niosą za sobą szereg zagrożeń dla środowiska naturalnego. Zagrożenia te wynikają z ogromnej ilości powstających odchodów zwierzęcych, głównie w postaci gnojowicy. Gospodarce nawozami naturalnymi towarzyszą emisje gazów cieplarnianych oraz uciążliwych gazów odorowych. Dochodzi również do skażenia ekologicznego gleb i wód, które wynika z niewłaściwego ich nawozowego wykorzystania oraz nieodpowiedniego przechowywania, niezgodnie z obowiązującym prawem. Z kolei produkcja mięsna, będąca wynikiem chowu zwierząt gospodarskich, wiąże się z powstawaniem odpadów poubojowych. Stanowią one kolejne źródło poważnych zagrożeń dla środowiska naturalnego.
W Polsce w przypadku chowu trzody chlewnej i bydła regionami w szczególności wymagającymi podjęcia właściwej gospodarki odchodami zwierzęcymi oraz powstającymi ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego jest województwo wielkopolskie, mazowieckie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i pomorskie. Z kolei liderami w chowie drobiu są województwa wielkopolskie, mazowieckie i łódzkie…