Przegląd preparatów mlekozastępczych dla prosiąt
Małgorzata Kasprowicz-Potocka
Katedra Żywienia Zwierząt
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Przegląd preparatów mlekozastępczych dla prosiąt
Mleko lochy jest podstawowym i naturalnym pokarmem prosiąt od momentu narodzin. Żywienie siarą, a następnie mlekiem pozytywnie wpływa na zdrowie i rozwój prosiąt iw efekcie na późniejsze wyniki i ekonomikę produkcji. Niestety ilość wyprodukowanego przez lochę mleka nie zawsze wystarcza prosiętom na cały okres odchowu. Pojawienie się dodatkowych prosiąt, a także osobników mniejszych i słabszych, lub też problemy z laktacją u lochy zmuszają hodowcę do korzystania z systemów dokarmiania prosiąt. Służą do tego preparaty mlekozastępcze.
Zgodnie z obowiązującą ustawą (WE) NR 767/2009 „preparat mlekozastępczy” oznacza mieszankę paszową, podawaną w formie suchej lub po rozpuszczeniu w określonej ilości płynu, stosowaną do karmienia młodych zwierząt jako dopełnienie lub zamiennik po okresie skarmiania siary albo do karmienia młodych zwierząt (…) przeznaczonych do uboju”.
Rozwój przewodu pokarmowego następuje etapami
Preparaty mlekozastępcze są produktami o szczególnym składzie surowcowym, bogatym składzie chemicznym oraz o stosunkowo wysokiej cenie. Ma na to przede wszystkim wpływ specyfika przewodu pokarmowego prosiąt. W pierwszych dwóch tygodniach życia żołądek prosięcia wydziela bowiem niewielkie ilości kwasu solnego i pepsynogenu. Są to ilości niewystarczające do efektywnego trawienia pasz stałych, zwłaszcza pochodzenia roślinnego. Szczególnie, że pierwszym i jedynym naturalnym pokarmem prosiąt jest mleko. Dlatego też w pierwszym tygodniu życia najaktywniejszym enzymem przewodu pokarmowego jest laktaza – enzym trawiący laktozę, dwucukier syntetyzowany w gruczole mlecznym lochy z D-galaktozy i D-glukozy…