bigdutchmann

Sterowanie w systemach wentylacji

 

Leopold Tupalski

 

Sterowanie w systemach wentylacji

 

Zapewnienie wydajnej wentylacji w chlewni jest jednym z czynników decydujących o produkcyjności trzody. W zadaniu tym może pomóc szeroka gama wyspecjalizowanych sterowników, które mogą też okazać się przydatne firmom wdrażającym systemy wentylacji w budynkach inwentarskich.

  

Temat wentylacji, kluczowej dla utrzymania odpowiedniego dla produkcji zwierzęcej mikroklimatu, gościł już na łamach „Trzody Chlewnej”. Przywołać można w tym miejscu choćby artykuł „Wentylacja w budynkach inwentarskich”, opublikowany w numerze 1/2016. W opracowaniu tym zawarto wymagania dotyczące składu powietrza i zalecenia odnośnie temperatury dla poszczególnych grup zwierząt. Przedstawiono w nim także rolę, rodzaje wentylacji i tryby jej pracy, wraz z omówieniem wybranych urządzeń. Wspomnieć też należy artykuł „Zapotrzebowanie na świeże powietrze, czyli wentylatory w chlewni” autorstwa dra inż. Witolda Wardala, który to tekst znalazł się w wydaniu 12/2016. Wracając do tematu wentylacji, warto bliżej się przyjrzeć urządzeniom i systemom sterowania stosowanym w tym obszarze.

  

Sterowanie i jego rodzaje

 Dziś, wręcz na każdym kroku, można spotkać się z jakąś formą sterowania. Z pewnością wiele osób intuicyjnie i trafnie rozumie też znaczenie tego pojęcia. Sterowanie można określić jako oddziaływanie na wybrany obiekt lub proces w celu uzyskania zamierzonego efektu, wynikającego z właściwości przedmiotu sterowania. Rozróżnia się przy tym sterowanie w układzie otwartym, w którym sygnały wejściowe nie są porównywane z wyjściowymi, a także w układzie zamkniętym, ze sprzężeniem zwrotnym. Ten drugi sposób sterowania, bardziej rozbudowany, jest określany mianem regulacji. Jest on o tyle korzystny, iż pozwala na korygowanie nastaw na wejściu, adekwatnie do zmian stanu na wyjściu…

 

 

Reklama
Reklama2