bn_CA_kredyt-Agro-042025-1200x250
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
biopoint1200
004 AG-PROJEKT 2025-04a

Wczesne podawanie dobrej jakości prestarterów

Mariusz Soszka

Doradca żywieniowy, Ostrówek

 

Wczesne podawanie dobrej jakości prestarterów

 

Rozmowy z producentami świń na temat właściwego momentu wprowadzenia paszy stałej dla prosiąt w wielu przypadkach ciągle stanowią bardzo drażliwy temat, ponieważ część z nich twierdzi, że z organizacyjnego i ekonomicznego punktu widzenia wprowadzenie mieszanek przed trzecim tygodniem życia prosiąt nie ma większego sensu.

 

Producenci bronią swojej tezy, twierdząc, że młode prosięta niechętnie pobierają prestarter, przy okazji rozsypując go, a nawet jeżeli pobierają, często nie przynosi to wymiernego efektu w postaci wyższych przyrostów lub zdrowotności. Z drugiej strony, wyniki licznych badań naukowych i obserwacji prowadzonych w wielu chlewniach wskazują, że pasze stałe mogą być i są pobierane przez prosięta nawet jednotygodniowe oraz potwierdzają znacząco lepsze efekty produkcyjne odnotowywane u prosiąt i dalej u warchlaków i tuczników, które wcześnie zaczęły pobierać paszę stałą. Poniżej przestawione informacje powinny nieco rozjaśnić przyczyny zróżnicowanego pobrania mieszanek typu pre-prestarter, prestarter i starter w różnych chlewniach oraz skłonić do refleksji na temat stosowanych dziś pasz dla prosiąt.

 

Korzyści wczesnego wprowadzenia mieszanek paszowych dla prosiąt

Mieszanki paszowe typu pre-prestarter, prestarter i starter, ze względu na znacząco odmienny skład analityczny i komponentowy od mieszanek paszowych przeznaczonych dla pozostałych grup technologicznych świń, stanowią bardzo specyficzne pasze, których rola, z uwagi na okres, w jakim są skarmiane, nie ogranicza się wyłącznie do zaspokojenia potrzeb pokarmowych zwierząt…

350x470_baner_dsm-firmenich
350x470_baner_dsm-firmenich

Slide
biopoint1200
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_pig_at
template (2)
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
Trzoda Chlewna - Ogólnopolskie czasopismo dla producentów trzody, zootechników i lekarzy weterynarii
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.