bigdutchmann

Wentylacja – rozwiązania służące do sterowania mikroklimatem w chlewni

 

Witold Jan Wardal

 

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Oddział w Warszawie

 

 

 

Wentylacja – rozwiązania służące do sterowania mikroklimatem w chlewni

 

 

 

W celu osiągnięcia pożądanych efektów produkcyjnych, efektywnie działająca wentylacja w chlewni w szczególności jest konieczna w upały, gdy chcemy usunąć nadmiar ciepła, ale również przydaje się w dni o często zmieniającej się kapryśnej pogodzie. Dlatego wzrasta znaczenie systemów zarządzania mikroklimatem.

 

 

 

Istota problemu

 

Brak wentylacji jest szkodliwy dla wydajności trzody chlewnej i samopoczucia personelu oraz wpływa negatywnie na żywotność budynku. Ponadto, parametry mięsa (jakość, zapach, barwa) pochodzącego od świń utrzymywanych w złych warunkach higienicznych znacząco odbiegają od norm.

 

Wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest w pełni wystarczająca, jeżeli chodzi o zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza w chlewni. W takim przypadku koniecznością staje się zainstalowanie automatycznych systemów zarządzania warunkami mikroklimatycznymi. Dobór systemu wentylacji powinien uwzględniać potrzeby termiczne grupy docelowej (knury, lochy luźne i prośne, lochy karmiące z prosiętami, prosięta odsadzone, warchlaki, tuczniki). Skuteczna praca instalacji wentylacyjnej polega na dostarczaniu w jednostce czasu odpowiedniej ilości świeżego powietrza do budynku i usuwaniu powietrza zużytego zawierającego szkodliwe gazy, parę wodną, drobnoustroje, kurz, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów…

 

 

 

 

 

Reklama
Reklama2