Wentylatory do budynków inwentarskich
Leopold Tupalski
Wentylatory do budynków inwentarskich
Zagadnienia związane z wentylacją powróciły niedawno na łamy „Trzody Chlewnej”, kiedy to w artykule „Sterowanie w systemach wentylacji” przybliżone zostały urządzenia sterujące, które pozwalają utrzymać prawidłowy mikroklimat w chlewni. Tym razem omówione zostaną wentylatory, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wymuszonego ruchu powietrza w budynkach.
Wentylatory są maszynami elektrycznymi, które stanowią podstawę funkcjonowania wentylacji mechanicznej, szczególnie ważnej przy intensywnej produkcji zwierzęcej. Tytułem wprowadzenia warto przy tym wyjaśnić, iż rozróżnia się dwa rodzaje takiej wentylacji.
Wentylacja podciśnieniowa – urządzenia wentylacyjne wysysają zużyte powietrze na zewnątrz budynku, co prowadzi do wytworzenia się podciśnienia w jego wnętrzu. Tak powstała różnica ciśnień pomiędzy danym obiektem a jego otoczeniem powoduje napływ świeżego powietrza poprzez otwory wentylacyjne.
Wentylacja nadciśnieniowa – w tym układzie powietrze jest dostarczane do budynku poprzez nawiewanie. Wzrost ciśnienia w pomieszczeniach skutkuje tym, iż znajdujące się w nich powietrze jest wypychane poprzez otwory wentylacyjne na zewnątrz.
Wentylatory odgrywają też ważną rolę w systemach wentylacji mieszanej, zwanej również hybrydową. Ten ostatni termin, popularny w branży wentylacji i klimatyzacji, odnosi się do systemu wentylacji grawitacyjnej, okresowo wspomaganej pracą wentylatorów…