Wyzwania dla produkcji intensywnej trzody na tle rozwijającego się rolnictwa zrównoważonego
Dagmara Łodyga, Małgorzata Kasprowicz-Potocka
Katedra Żywienia Zwierząt
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wyzwania dla produkcji intensywnej trzody na tle rozwijającego się rolnictwa zrównoważonego
Intensywnie rozwijające się trendy ekologiczne oraz coraz większa chęć kupowania produktów z pewnych źródeł, nierzadko oznaczonych certyfikatem jakości lub zwyczajnie, produkowanych w sposób nieobciążający środowiska, powodują, że produkcja zwierzęca, a szczególnie ta intensywna, staje przed dużym wyzwaniem.
Produkcja wieprzowiny nadal zajmuje wysokie miejsce na globalnym rynku. Przewiduje się, że do 2031 r. wzrośnie ona o 17% z poziomu bazowego 2019-2021, ograniczonego przez ASF, i korzystając z rosnącej specjalizacji sektora i środków bezpieczeństwa biologicznego. Co więcej, przewiduje się, że do roku 2030 popyt na wieprzowinę wzrośnie o 35% w porównaniu do poziomu z 2012 r. i o 50% do 2050 roku (Henchion i in. 2021).
Tak wysoka produkcja jest możliwa przede wszystkim dzięki jej intensywności. Główną zaletą intensywnego chowu są jego skala i wysoka wydajność. Dzięki zastosowaniu nowej genetyki wzrosła mięsność i wydajność świń oraz poprawiło się wykorzystanie paszy. Nadzór nad gospodarstwem produkującym intensywnie jest także łatwiejszy, gdyż wzrasta poziom mechanizacji i informatyzacji, a zmniejsza się koszt nakładów pracy, co stanowi aktualnie poważną barierę dla mniejszych przedsiębiorstw…