Zakażenia świń Mycoplasma hyopenumoniae jako ciągle istotny problem w produkcji trzody chlewnej
Grzegorz Woźniakowski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych
Katedra Chorób Zakaźnych, Inwazyjnych i Administracji Weterynaryjnej
Zakażenia świń Mycoplasma hyopenumoniae jako ciągle istotny problem w produkcji trzody chlewnej
Mycoplasmahyopneumoniae jestczynnikiemetiologicznym mykoplazmowego zapalenia płuc świń (MPS). Zakażenia M. hyopneuomoniae są notowane na całym świecie zarówno u świń domowych, jak i dzików. W przeszłości chorobę określano jako enzootyczną bronchopneumonię lub też enzootyczne odoskrzelowe zapalenie płuc oraz „grypę” prosiąt.
W przypadku uboju świń, w rzeźni zmiany charakterystyczne dla MPS są zazwyczaj stwierdzane u 30-80% ubijanych zwierząt. W Ameryce Południowej występowanie MPS ocenia się w stadach trzody chlewnej na poziomie około 48-90%. Wyższe wartości uzyskane w monitoringu serologicznym wynikają z seroprewalencji, a więc wcześniejszego kontaktu trzody chlewnej ze wspomnianymi bakteriami.
ZakażeniaM.hyopneumoniaepowodująpoważnestratyekonomiczne wprodukcji trzody chlewnej,zewzględu nakosztyleczenia iszczepień, gorsze przyrosty masy ciała (m.c). izwiększonąśmiertelność, szczególnie jeśli chodzi o prosięta. U dzików (Sus scrofa scrofa) szacowana prewalencja M. hyopneumoniae na terenie Europy wynosi od 21,12-24,8%. Biorąc jednak realny przyrost populacji dzików w Europie na poziomie 250-300% rocznie sytuacja ta może w pewien sposób dodatkowo komplikować występowanie rezerwuaru M. hyopneumoniae. Jest to jednak ściśle związane z warunkami bioasekuracji i dobrostanu zachowanymi w gospodarstwach…